Lubimy rozmawiać

Spotkanie z Jackiem ŁapińskimDnia 30 stycznia 2020 roku uczniowie klas I „a” i II „a” mieli przyjemność wziąć udział w spotkaniu z panem Jackiem Łapińskim – pisarzem, prawnikiem i nauczycielem akademickim. Jest on autorem książek: „Dlaczego warto czytać?” i „Jak być lepszym”.

SamurajeDziś, na lekcji wychowawczej, mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole przedstawicieli grupy rekonstrukcyjnej „Katana Tarnobrzeg”. Podczas tych warsztatów udało nam się zobaczyć, jak wyglądały tradycyjne japońskie stroje oraz dowiedzieć się więcej na temat kultury tego kraju. Zaprezentowano nam również walkę w samurajskim stylu, a ochotnicy mogli nawet przymierzyć zbroję. Poznaliśmy również japońskie zwyczaje i ich genezę, np. herbatę pijało się tam w specjalnych domach, pozbawionych ozdób, aby całkowicie skoncentrować się na procesie parzenia i delektowaniu się jej smakiem.

Spotkanie z podróżnikamiPiątkowe popołudnie upłynęło pod znakiem przygody i podróży. A wszystko za sprawą znakomitych gości - absolwentów naszego liceum - Ewy Kołodziej i Sebastiana Stepniowskiego, którzy przyjęli zaproszenie i zorganizowali żywą lekcję geografii.

Oboje są wszechstronnie wykształceni. Pani Ewa jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego (stosunki międzynarodowe), studiowała także w Rosji i Holandii, a obecnie pracuje w Europejskim Banku Inwestycyjnym w Luksemburgu. Pan Sebastian ukończył Szkołę Główną Handlową i pracuje w branży nieruchomości.

Nasi goście prowadzą intensywne życie zawodowe, a mimo to znajdują czas na wspólną pasję - podróże. I to właśnie dalekim wyprawom poświęcili najwięcej czasu podczas półtoragodzinnego spotkania.

Spotkanie Z W. MyśliwskimW ostatni dzień maja mieliśmy niepowtarzalną okazję, by uczestniczyć w spotkaniu z Wiesławem Myśliwskim – jednym z najbardziej uznanych polskich literatów. Pisarz odwiedził Zamek Tarnowskich w celu promocji swojej najnowszej książki – „Ucha Igielnego”, której akcja, jak sam tytuł wskazuje, rozgrywa się w Sandomierzu. Nad tokiem rozmowy czuwał prowadzący spotkanie Wojciech Bonowicz, i choć samo w sobie było ono raczej krótkie (trwało niespełna godzinę), nie zabrakło na nim elokwentnych wywodów, ciekawostek z życia pisarza, czy nawet prostego żartu.

 

Eliza KarłowskaNiezwykły gość odwiedził szkołę we wtorek, 28 maja. To nasza absolwentka, Eliza Karłowska, która zdawała maturę trzy lata temu. Właśnie wróciła z Kalifornii, gdzie przebywała na rocznej wymianie studenckiej, zgłębiając tajniki sejsmologii i wulkanizmu. Eliza studiuje geofizykę na jednej z najlepszych uczelni świata, Imperial College London w Wielkiej Brytanii. Nasza absolwentka zamierza kontynuować karierę naukową w Anglii i zająć się badaniami związanymi z poszukiwaniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.