foldingMasz w domu komputer? Chciałbyś pomóc w walce z COVID-19? Świetnie się składa! Zamiast cały dzień siedzieć bezczynnie przed ekranem komputera możesz pomóc w przeprowadzaniu symulacji molekularnych. Pozwolą one przyspieszyć badania nad lekiem! Jak się do tego zabrać? Nic prostszego! Wystarczy wejść na stronę foldingathome.org i kliknąć „Start folding”. Wówczas pobierze się klient F@H, który zajmie się praktycznie wszystkim! Nam pozostanie tylko stworzenie konta i wybranie jednym suwakiem jak intensywnie chcemy przeprowadzać symulację! Gdyby matematyka była tak prosta, to każdy miałby szóstki!

Ale jak to działa? Cała inicjatywa polega na udostępnianiu wolnych zasobów obliczeniowych komputera. Aplikacja F@H pobiera, tak zwany, Work Unit, który zawiera instrukcje przeprowadzania symulacji. Nasz komputer następnie ją przeprowadza (oczywiście my możemy zadecydować kiedy zacząć i przestać) a na koniec gotowe dane są przesyłane na serwery Folding At Home. Wszystko dzieje się automatycznie. Jak duży ma to wpływ na komputer? Generalnie nie jakiś duży. Fakt, nie polecam „foldowania” na laptopach i bardzo starych komputerach, ale kilkuletnia maszyna bez problemu sobie z tym poradzi bez przeciążania podzespołów. W ramach ciekawostki dodam, że cała społeczność osiągnęła ogromną moc obliczeniową na poziomie większym niż 100 najmocniejszych superkomputerów na świecie razem wziętych! Również możesz przyłączyć się do tego projektu i „foldować” razem z nami! W razie pytań możesz śmiało do mnie napisać.

Piotr Chmielowiec (3d)

W poniższym filmie Dawid Myśliwiec, z kanału „Uwaga! Naukowy Bełkot” na YouTube, mówi dokładnie o projekcie, czym są symulacje molekularne i jak działają. Zapraszam do obejrzenia!