dzien jezykaWiększości z nas luty kojarzy się z przede wszystkim z walentynkami oraz czasem zabaw karnawałowych. Mało kto jednak wie, że to właśnie 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Polskiego. Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu mowy ojczystej w życiu każdego Polaka i o tym, że powinniśmy dbać o jej poprawność, uczyć się nowych słów oraz ich znaczeń. To właśnie poprzez język budujemy swoją tożsamość, szukając odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy.

Studniówka2020Piękni, młodzi i wyjątkowi, niektórzy wręcz nie do rozpoznania w przepięknych sukniach, eleganckich garniturach - tak zaprezentowali się maturzyści Hetmana na swojej studniówce, która odbyła się w sobotni wieczór, 15 lutego br., w Dworze Dwikozy. Niezwykły układ taneczny poloneza połączonego z walcem angielskim, dostojne przejścia, po liniach krętych i prostych, tworzenie spirali, węży, magicznych kręgów, rozdzielanie się i łączenie par, mijanki w tunelach, obroty… zachwyciły wszystkich obserwatorów tej niecodziennej uroczystości. Takie nadzwyczajne wykonanie to efekt długich ćwiczeń, połączonych z cierpliwością i pomysłowością tancerzy, a przede wszystkim szkolnej Pani Choreograf. Mamy nadzieję, że ta perfekcja i niezwykłość jest też dla naszej młodzieży zapowiedzią dalszych sukcesów w życiu. Zdjęcia można obejrzeć na stronach Echa Dnia, choć one i tak w pełni nie oddadzą tej magicznej studniówkowej aury.

9Miłość rozpoczyna się w oddechu, a wraz z oddechem wznosi się ku nieśmiertelności.– pisał Hermann Broch. Z oddechu wyrasta też śpiew, który podczas święta zakochanych hetmańscy artyści zaprezentowali społeczności szkoły zapraszając tym samym do zanurzenia się w świecie miłości wyrażanej w najpiękniejszym ze wszystkich i dającym przedsmak nieśmiertelności, języku muzyki.

Koncert koled2020 800Mario, czy już wiesz” – teledysk przygotowany przez Szkolną Grupę Wokalną rozpoczął w pierwszy piątkowy wieczór Nowego 2020 Roku wspaniałą muzyczną kolację. W progach na Dominikańskiej 7 zagościli uczniowie Niepaństwowej Szkoły Muzycznej I stopnia wraz z jej dyrektorem p. Krzysztofem Zwierzyńskim. Powitani ciepłymi słowami przez gospodarza Hetmana, p. Pawła Dobrowolskiego, stworzyli niezwykły klimat swym wykonaniem świątecznych kolęd, pastorałek i innych współgrających tematycznie piosenek. Zabrali licznie zgromadzoną publiczność w niesamowitą podróż po różnych salonach muzycznych aż do gospelowych chórów za Oceanem, łącząc tradycyjne teksty z nieprzeciętnymi aranżacjami (jak choćby „Ty wiesz najlepiej”, mało znany utwór z repertuaru Krystyny Prońko).

uzależnienieW dniu 12.12.2019r., w Hetmanie, odbyła się akcja ,,Contra Nałogom”, której organizatorami byli uczniowie klasy 1B oraz 1F. Młodzież wspólnie wykonała kolorowe plakaty, przedstawiające dane uzależnienie i porozwieszano je po całej szkole tworząc na holu ciekawą, artystyczną wystawę. Na długiej przerwie wybrani prelegenci z każdej klasy wygłaszali wykłady, odtwarzali krótkie filmy i prezentacje na temat nałogów. Happening skierowany był dla wszystkich uczniów klas pierwszych.