dzien ziemiHeal the world
Make it a better place
For you and for me
And the entire human race
There are people dying
If you care enough for the living
Make it a better place
For you and for me

Fragment piosenki Michaela Jacksona „Heal the World”

Przygotowując w lutym tę piosenkę na obchody Dnia Ziemi, w ramach zajęć szkolnego chóru Vox Hetmaniae, nie mogliśmy przypuszczać, że inaczej potoczą się losy jej premierowego wykonania. Posłuchajcie zatem tego utworu w oryginalnym wykonaniu Michaela Jacksona. Jeszcze dwa miesiące temu nikt nie sądził, że słowa artysty trzeba będzie na nowo odczytać, i to w sensie jak najbardziej dosłownym. Pandemia COVID - 19 stanowi obecnie globalne wyzwanie, nie tylko dla służb medycznych całego świata, ale także dla każdego człowieka.

Każdy z nas stał się bowiem szeregowym żołnierzem na wojnie z niewidzialnym, ale śmiertelnie groźnym przeciwnikiem – koronawirusem. Słowa piosenki pt. „Ulecz świat” są aktualne jak nigdy dotąd. Każdy dla bezpieczeństwa własnego i swoich bliskich może i powinien podporządkować się rygorom izolacji, ale także pomóc innym przetrwać ten trudny czas (zrobić zakupy, uszyć maseczki, czy choćby porozmawiać unikając bezpośredniego kontaktu).

Optymizmem napawa nas – nauczycieli- jak dojrzale i odpowiedzialnie podeszliście do konieczności zdalnej nauki. A ta odpowiedzialność za losy własne i innych ludzi zmusza każdego z nas do ponownego zadania sobie pytania, co powinienem zrobić, aby oszczędzić Matce Ziemi cierpienia, wszak „Nie odziedziczyliśmy planety po naszych przodkach, ale pożyczyliśmy ją od naszych dzieci”.

Ostatnie stulecie to bezprzykładna eksploatacja surowców, które gromadzone były w skorupie ziemskiej przez setki miliony lat. Zawłaszczyliśmy do naszych konsumpcyjnych, egoistycznych celów wszystkie inne zasoby naturalne – wody rzek i oceanów, gleby, zasoby leśne i mieszkające w nich zwierzęta. Utworzyliśmy nawet wyspę – wyspę śmieci o powierzchni 1,5mln2 pływającą po Oceanie Spokojnym.

Paradoksalnie to obecna pandemia stanowi wytchnienie dla naszej umęczonej Ziemi. Wstrzymana została światowa produkcja przemysłowa, transport, zwłaszcza lotniczy, turystyka. Dopiero epidemia pozwala nam uświadomić sobie fakt, że już na wiele miesięcy, a może lat nic nie będzie  takie jak przedtem. Musimy przewartościować swoje życie, cele, potrzeby, poglądy, bo stawką jest biologiczne przetrwanie. (Urszula Żak)