CEOTegoroczny Dzień Ziemi nie wyglądał tak, jak się go spodziewaliśmy. Przez panującą pandemię wiele z hetmańskich dni tematycznych nie odbyło się, ale uczniowie klas pierwszych, pod opieką pani Sylwii Wychowaniak, stwierdzili że ten szczególny dzień musi się odbyć. Zwłaszcza ze względu na nasz wyjątkowy rok, bowiem w tym roku Hetmaniacy są dalEKOwzroczni. Widzimy jak nasza planeta cierpi i chcemy działać w tym kierunku a także uświadamiać ludzi. Z tego powodu klasa 1F wzięła udział w Wirtualnym Festiwalu z okazji Dnia Ziemi organizowanym przez CEO.

Zasady festiwalu były bardzo proste. Począwszy od godziny dziewiątej aż do dwunastej, co godzinę, na stronie festiwalu, były publikowane różne zadania mające na celu zwiększyć świadomość ludzi o ekologii i zachęcić młodzież do działań na rzecz naszej planety. Celem uczniów podzielonych na trójosobowe zespoły było umieszczenie odpowiedzi na witrynie Padlet. Jednakże pytania nie były zwykłymi testami sprawdzającymi wiedzę młodych ludzi. Co to, to nie. Zadania polegały na użyciu szczypty kreatywności, by wymyślić, jak pomóc naszej planecie. Uczniowie zmagali się z takimi wyzwaniami jak stworzenie mema internetowego promującego ekologię, opracowanie własnego wynalazku, który pomaga Ziemi czy znalezienie supermocy, dzięki którym możemy stać się bohaterem i dbać o świat. Podczas festiwalu był też poruszony temat Celów Zrównoważonego Rozwoju i aktywizmu wśród nastolatków. Akcja ta łączyła uczniów z całej Polski w dbaniu o świat, a zarazem o przyszłość naszą i przyszłych pokoleń. Hetmaniacy nie mogli powiedzieć „nie” takiej inicjatywie, dlatego od samego rana współpracowali połączeni dzięki komunikatorom internetowym. Dla Ziemi. Rzecz jasna, podczas festynu nie wyłoniono zwycięzców. Nie taki był przecież jego cel. Była to szczytna inicjatywa, a nie rywalizacja. Dla nas była to przede wszystkim dobra zabawa.

Dzień Ziemi to wyjątkowy moment, gdy budzimy się, by zrobić coś dla świata, ale… to nie powinno tak wyglądać. Powinniśmy działać dla planety przez cały rok, a nie w jeden dzień. Dlatego bądźmy dalEKOwzroczni. Nie bójmy się działać.

Z okazji Dnia Ziemi młodzież Hetmana dodatkowo przygotowała ankietę, dla kolegów i koleżanek ze szkoły, dotyczącą świadomości ekologicznej oraz działań podejmowanych na rzecz ochrony środowiska. Do akcji włączyli się również nauczyciele i pracownicy naszego liceum. Z analizy, której dokonała Liwia Szymanek, wynika, że nasza hetmańska społeczność jest Eko. Segregujemy śmieci, wybieramy produkty lokalne, sadzimy drzewa, nie używamy słomek, nie wspieramy rynku Fast fashion. Musimy jedynie ograniczyć obecność plastiku w naszym życiu! Oby tak dalej! Niech nasza tegoroczna idea przyświeca nam nie tylko raz w roku, w tym wyjątkowym dniu, ale w naszym codziennym życiu. (Karolina Błażkiewicz 1f, Sylwia Wychowaniak)