zlota szkola calosc 2020

Hejt na hejtHEJT. Każdy z nas spotkał się z tym pojęciem. Może sam hejtu doświadczył lub był jego sprawcą. Niestety to bardzo powszechne zjawisko, szczególnie wśród młodzieży. Niekiedy, hejtując, nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, jak bardzo krzywdzimy drugą osobę , która nie daje po sobie nic poznać , a w głębi duszy nie ma pojęcia, jak sobie z tym bolesnym doświadczeniem poradzić. Czy można jakoś przeciwdziałać temu zjawisku? Możliwe jest postawienie bariery wobec hejtu? Gabriela Homarowicz, Martyna Malinowska, Emilia Roman i Mikołaj Nowak stwierdzili, że: Tak, jest to do zrobienia!

 

zwolnieni z teoriiTa czteroosobowa grupa uczniów z klas pierwszych naszego liceum uznała, że młodzi ludzie mogą wpływać pozytywnie na rzeczywistość i ją zmieniać. Okazję do działania podsunęli organizatorzy Ogólnopolskiej Olimpiady Praktycznej  „Zwolnieni z Teorii”. W ramach tej olimpiady wyżej wymieniona ekipa postanowiła stworzyć projekt o nazwie „HejtnaHejt”', który miał na celu uświadomienie społeczeństwu, czym jest hejt i jak bardzo on szkodzi relacjom międzyludzkim. Ambicją zespołu stało się także przekazanie informacji, jak sobie radzić z przejawami nienawiści i agresji.

Autorzy projektu przygotowali pytania i – mimo trudnych warunków pandemii - udało im się przeprowadzić ankiety wśród młodzieży. Na ich podstawie stwierdzono, że hejt dotyka ogromnej części młodzieży z naszego lokalnego, tarnobrzeskiego środowiska, bo aż 83,3% . Najczęstszym powodem nękania, według ankietowanych, jest wygląd, potem zachowanie i stan majątkowy, czyli rzeczy, na które niewielu ma wpływ.

Znaczna część uczestników badania odpowiedziała, że nie wiedziała, jak poradzić sobie z hejetem i narastającym poczuciem bezradności, samotnością i cierpieniem. W ramach projektu zespół przygotował także na swojej stronie facebook.com/HejtnaHejt materiały, które pokazują, jak radzić sobie w takiej sytuacji. Najważniejsze, żeby wszyscy doświadczający hejtu mieli świadomość, że nie trzeba zostawać z tym problemem samemu. A do każdego z nas realizujący projekt mają bardzo proste przesłanie – szefowa zespołu, Gabrysia Homarowicz:  ”Hejt zniszczył życie niejednej osobie, może unieszczęśliwić także kogoś bliskiego Tobie. Dlatego zastanów się dwa razy, zanim kogoś głupio skrytykujesz”.

Brawo! Naprawdę piękna i pożyteczna inicjatywa!

Szczegółowe wyniki ankiety, materiały dodatkowe na stronie projektu: facebook.com/HejtnaHejt